اتصال عایقی

کنترل خوردگی لوله ها با استفاده از حفاظت کاتدیک در زمینه انتقال نفت، گاز و دیگر سیالات از طریق خط لوله، از اهمیت خاصی برخوردار است، اما صنایع دیگری نیز وجود دارند که به چنین حفاظتی نیاز نداشته و لازم است که در مقابل جریان الکتریسیته عایق شوند، به عنوان مثال ایستگاههای گاز.

پارامتر قابل توجه و مهم در تولید اتصال عایقی، بکارگیری فلنج های فورج شده به جای فلنج های ریخته گری شده می باشد. دلیل این مطلب بالا بودن فشار تست و فشار کاری اتصال عایقی است. مقدار زیاد فشارهای ذکر شده بعلاوه انجام تست هیدروبندینگ در زمان تولید اتصال عایقی که به منظور شبیه سازی شرایط کاری و بهره برداری واقعی اتصال عایقی صورت می پذیرد، اهمیت استفاده از فلنجهای فورج شده در آنرا چند برابر می کند و بنابراین لازم است که این پارامتر به عنوان یک پارامتر مهم و الزامی، از سوی بازرسان مد نظر قرار گیرد.

اتصـال عایقی مورد استفاده در صنایع نفت و گاز به هنگام بهره برداری در اکثر مواقع در معرض تنش هـای محیـطی و تنش هـای خمشـی قـرار می گیرند و لذا چنین فاکتورهای مهمی از سوی متخصصین و طراحان شرکت حدیدسا در زمان طراحی و ساخت اتصال عایقی مد نظر قرار گرفته است. به منظور اطمینان از صحت عملکرد این محصولات تحت محیطهای پر تنش، تمامی اتصالات عایقی ساخته شده در صنایع فولادی حدیدسا می بایست تمامی آزمایشات و تستهای معین شده در استانداردهای IGS و IPS را پاس کرده و مقاومت عایقی آنها با استفاده از تستهای میگر و HI-POT درست قبل و بعد از تست هیدرو استاتیک و خمش به اثبات برسد. اینگونه تستها در شرکت حدیدسا با موفقیت به انجام رسیده که نه تنها کیفیت بالای اتصالات عایقی تولید شده را منعکس می نماید بلکه عمر طولانی و نگهداشت آنها در کاربردهای مختلفشان که منجر به کاهش هزینه های نگهداری و تعمیر آنها میشود را نیز بیان می کند. در حال حاضر اتصال عایقی تولید شده در صنایع فولادی حدیدسا تا سایز "24 کلاس 600 در لیست وندور اصلی شرکت ملی گاز ایران قرار گرفته و قابل عرضه و بهره برداری می باشد.

20170412 180214-1